Christmas Caroling Schedule

We will be having our Christmas Caroling on the first two weekends in December. Please see below for the days we will be covering your home.  If you have any questions, please contact Mathew John (Sajan) or Mathew Varughese (Viji) if you have any have any questions.







DATE CITIES
Sat., Dec. 5th Chatsworth, Northridge, Sherman Oaks, Lake Balboa, Simi Valley, Camarillo, Ventura, Glendale, Arcadia, Culver City, Los Angeles and nearby areas

Sun., Dec. 6th Carson, Harbor City, Lomita, Torrance, Rancho Palos Verdes, Huntington Beach, Fountain valley, Irvine, Foothill Ranch, Rancho Santa Margarita and nearby areas



Sat., Dec. 12th Artesia, Norwalk, Cerritos, Bellflower, La Palma, Lakewood, Los Alamitos, Long Beach, Buena Park, Stanton and Cypress Areas

Sun., Dec. 13th Santa Fe Springs, Anaheim, Anaheim Hills, Fullerton, Placentia, Brea, Yorba Linda, Chino Hills, Corona, Eastvale, Upland, Fontana, Loma Linda, Rialto and nearby areas

St. Gregorios Day Perunal - Sun., November 8th

Intercessory prayers along with rasa, lowering the flag and St. Gregorios Day Feast will be held after the Holy Qurbana.  This year the Central Zone (Norwalk, Cerritos, Bellflower, Lakewood, Artesia, Santa Fe Springs) will be responsible for the pot-luck.  Please contact Aleyamma Mathew, to find out what items to bring for the pot-luck lunch.

St. Gregorios Day Perunal Evening Prayer - Sat., Nov 7th @ 6:30pm

In celebration of St. Gregorios Day Perunal, an evening prayer along with devotional message and flag hoisting will be held on Saturday, November 7th at 6:30pm at church.

Please make every effort to attend and bring your family and friends.

If you would like to host a prayer meeting at your home or at church, please contact Mr. Abraham Mathew, Prayer Coordinator.

Sunday School General Assembly - Sun., November 1st

A Sunday School General Assembly will be held on Sunday, November 1st, after the Holy Qurbana.  This will be an opportunity for our children to share what they learn in their classes as well as discuss the accomplishments and upcoming Sunday School Activities.  The odd numbered classes (Pre-KG, 1, 3, 5, 7 and Intermediate) will make presentations this time.  All students, teachers and parents are requested to attend.

Our children are the greatest gift that God has given us!

Sunday School Centralized Written Competitions - Sun., October 18th

The Sunday School Centralized Written Competitions will be held Sunday, October 18th.  The competition topics and guidelines are below for your reference.  The drawing competition will be from 9am - 9:45am so please arrive early.  All the other categories will be held after the Holy Qurbana. Please use the link below to register your child(ren) before Sunday, October 4th.  No additions to the registration will be made after October 3rd to give diocesan coordinators time to prepare for the competition.   If you have any questions, please contact Mathew Varughese, Principal.


Competition Topics and Guidelines

Online Registration Form

Group
Drawing
Bible Quiz
Essay
Story
Poetry
Group 1
(Pre-K/KG)
X




Group 2
(1st/2nd)
X
X



Group 3
(3rd/4th)
X
X



Group 4
(5th/6th)
X
X
X
X
X
Group 5
(7th/8th)
X
X
X
X
X
Group 6
(9th/10th)
X
X
X
X
X
Group 7
(11th/12th)
X
X
X
X
X

Upcoming Activities and Events

CHURCH CONVENTION – Fri., August 21 – Sun., August 23 
As previously announced, our church convention will be held during the below dates.  Our chief guest is renowned speaker Rev. Fr. Dr. Varghese Varghese.  Please don’t miss this opportunity to hear the valuable message from achen.  We encourage all our families to attend and pass the details to your friends from other churches and welcome them to participate.

Theme: Alternative lifestyle and faith of Orthodox Church

Friday, August 21 – 6:30pm
Saturday, August 22 – 5pm
Sunday, August 23 – 9:30am (Holy Qurbana)

CHURCH PICNIC – Sat., September 5th 
Please mark your calendars for the picnic and we will inform you on the location in the coming weeks.

SUNDAY SCHOOL RESTARTS - Sun., September 13th 
The 2015-16 Sunday School Year will begin on Sunday, September 13th at 9am.  Please plan to bring your children on time.  If you would like to enroll your child, or If you have any questions, please contact Mathew Varughese, Principal.

HARVEST DAY - Sun., September 13th 
Harvest Day will be celebrated on Sunday, September 13th after the Holy Qurbana. We request all our families to participate and bring any items harvested at your home or wish to donate.

Convention 2015 - Aug 21-23

Our church convention will be held from Friday, August 21 to Sunday, August 23rd ending with Holy Qurbana.  Our chief guest will be the renowned speaker, Rev. Fr. Dr. Varghese Varghese, who is visiting the United States.

Rev. Fr. Dr. Varghese Varghese, is a priest of the Kottayam Diocese. Achen's home parish is at St. George Church, Meenadom, Kottayam. Achen completed his Seminary education at the Orthodox Theological Seminary, Kottayam and was ordained as a priest of the Malankara Orthodox Syrian Church in 1995.  After completing his Master’s degree in both English and Syriac languages from Mahatma Gandhi University, Kerala, Achen earned his PhD from M.G University in Syriac Literature Studies.  Achen is a renowned speaker, and former General Secretary of MGOCSM India. Achen is the Vicar at St. Mary's Orthodox Church, Pangada, Kottayam and also serves as the Lecturer in Ancient linguistics at St. Ephrem Research Institute (SEERI).  Achen's past positions are: PRO and Media Secretary of Malankara Orthodox Syrian Church from 2006-2009 and OCYM General Secretary of Malankara Orthodox Syrian Church from 2003-2007.

Theme for Convention:  "Alternative life style and faith of Orthodox Church"

Schedule:
Friday - 6:30pm
Saturday - 5:00pm
Sunday - Holy Qurbana begins 9:30am

OVBS Schedule

The schedule for OVBS is as follows:


Friday, July 31:  9:30am - 4pm

Saturday, August 1:  10:30am - 4pm

Sunday, August 2:  After Holy Qurbana

OVBS - July 31 - August 2


The 2015 OVBS will be held at our church from Friday, July 31 to Sunday, August 2. Please mark your calendars and register your children using the link below.  The fees for OVBS is $25/child which includes materials and a t-shirt. Please make sure to register early and select the t-shirt size for each child so we can order them ahead of time otherwise we won't have it in time. If you would like to sponsor lunch or snacks, please contact Mathew Varughese.

Deadline for registration:  July 11th

REGISTRATION FORM (Please make online payment after filling out the form)

St. Thomas Day Perunal - July 4-5

The St. Thomas Day Purunal will be held on July 4th and 5th.  The following are the schedule of events for the weekend.

South Zone (2) will be responsible for the food coordination and cleanup so please contact Mrs. Aleyamma Mathew for details.

Please don't miss any of the activities and plan to attend with your family.



Sat., July 4
 6:30pm - Evening Prayer
 7:00pm - Devotional Message
 
Sun., July 5
 9:00am - Morning Prayer
 9:45am - Holy Qurbana
 11:45am - Rasa
 12:30pm- Feast


Prayer Meeting at Church - Sat., June 20th @ 6:30pm

A Prayer Meeting is scheduled at church on Saturday, June 20th at 6:30pm.  Evening prayer will begin at 6:30 followed by a message. The prayer meeting is hosted by Abraham Varughese and Family. The family request all our members to attend and participate.

If you would like to schedule a prayer meeting either at your home or at church, please contact Mr. Abraham Mathew, Prayer Coordinator.

Western Regional MMVS Conference - June 6th

The Western Regional MMVS Conference was held on Saturday, June 6, 2015 at St. Thomas Orthodox Church, Los Angeles.  Members from St. Mary's San Fernando Valley, St. Thomas Phoenix, St. Gregorios San Francisco, St. George Sacramento and St. Thomas Los Angeles participated in the event.  The one-day conference coordinated by Mrs. Elizabeth Mathew (Sheena) and Mrs. Santhamma Mathew was a great success.  Regional talent competitions were also held at the conference.  Messages were given by Fr. Yohannan Panicker, Fr. Slomo George and Dn. Saju Varghese.  We thank all the members and clergy that participated and making this event a success.

Holy Week Schedule

DATE/TIME
SERVICE
Mon., Mar 30
6:30 PM
Evening Prayer


Tue., Mar 31
6:30 PM
Evening Prayer


Wed., Apr 1
5:30 PM
Feet Washing Service


Wed., Apr 1
6:30 PM 
Maundy Thursday Service
(Pesaha)


Fri., Apr 3
9:00 AM – 3:30 PM
Good Friday Service
Kanji Nercha after Service


Sat., Apr 4
9:00 AM
Holy Saturday Service
(Remembering all the departed)


Sun., Apr 5
8:30 AM 

Easter Service
Egg Hunting (up to 7th grade)
Lunch

Palm Sunday Service - March 29th at 8:30am

Palm Sunday Service will be held on March 28th at 8:30am.  Please make sure to bring flowers for the Service.  H.G. Yuhanon Mar Meletius will be celebrating the Holy Qurbana.  There will be no Sunday School for the next two Sundays.  Please make sure to attend with your family.

No Sunday School on Palm Sunday and Easter

There will be no classes on Palm Sunday or Easter.  Please bring flowers for Palm Sunday.

There will be an Easter Egg Hunt after the Easter Service for all children up to 7th Grade. We thank Mrs. Susan Mathews for donating and coordinating the Easter Egg Hunt.  Those that would like to help with the egg hunt, please see Susan Mathews.  

Holy Qurbana for Feast of Annunciation of St. Mary - Wed., March 25th @ 6:30pm

A Holy Qurbana will be held to celebrate the Feast of Annunciation to St. Mary on Wednesday, March 25th at 6:30pm.   We request everyone to attend the special services and pass on this information to others.

Great Lent Canned Food Drive - Ends March 29th

The Sunday School is coordinating a food drive for the Orange County Rescue Mission during Great Lent. Please donate any non-perishable canned foods or cereals to church before March 29th. There are boxes setup in the church hall. This is open to anyone that wishes to donate for the poor and needy.  Thank you all for your support.

Sunday School CWC Awards - Sun., Feb 8th

Below are the results of the Diocesan Level Centralized Written Competitions held in October last year.  We will have an award ceremony tomorrow at the end of the Holy Qurbana to celebrate the success of our children.  Please make sure your children attend to receive the award.  I would like to congratulate all our children for working hard and participating in these competitions.  

CATEGORY
GROUP
NAME
REGIONAL
PARISH
DRAWING
Drawing
Group 1 (Pre-Kg & KG Grades)
Sarah Varghese
3rd
1st
Drawing
Group 1 (Pre-Kg & KG Grades)
Alina Ninan

2nd
Drawing
Group 1 (Pre-Kg & KG Grades)
Jordin John

3rd

Drawing
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Sophia Ninan

1st
Drawing
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Nevyl Panicker

2nd
Drawing
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Harel Dious

3rd

Drawing
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Jayden Varghese

1st
Drawing
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Jenisha Varghese

2nd
Drawing
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Jeremy Varghese

3rd

Drawing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Alena Kunjumon
1st
1st
Drawing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Deiya Paul

2nd
Drawing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Daniel Mathew

3rd

Drawing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Joshua Varghese
1st
1st
Drawing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Shania Sony

2nd
Drawing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Justin Mathew

3rd

Drawing
Group 6 (9th & 10th Grades)
Kenny Abraham

1st

Drawing
Group 7 (11th & 12th Grades)
Zerena Varghese
3rd
1st
BIBLE QUIZ
Bible Quiz
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Ethan Sony
1st
1st
Bible Quiz
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Sophia Ninan
1st
1st
Bible Quiz
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Ivan Abraham
3rd
2nd
Bible Quiz
Group 2 (1st & 2nd Grades)
Jerin John

3rd

Bible Quiz
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Joshua Sony
3rd
1st
Bible Quiz
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Jayden Varghese

2nd
Bible Quiz
Group 3 (3rd & 4th Grades)
Jeremy Varghese

3rd

Bible Quiz
Group 4 (5th & 6th Grades)
Deiya Paul
1st
1st
Bible Quiz
Group 4 (5th & 6th Grades)
Daniel Mathew
2nd
2nd
Bible Quiz
Group 4 (5th & 6th Grades)
Alena Kunjumon
2nd
2nd
Bible Quiz
Group 4 (5th & 6th Grades)
Aaron Mathew

3rd

Bible Quiz
Group 5 (7th & 8th Grades)
Bilit Pattasseril

1st
Bible Quiz
Group 5 (7th & 8th Grades)
George Paul

2nd
Bible Quiz
Group 5 (7th & 8th Grades)
Joshua Varghese

3rd

Bible Quiz
Group 6 (9th & 10th Grades)
Kevin Abraham

1st

Bible Quiz
Group 7 (11th & 12th Grades)
Noel John
3rd
1st
ESSAY WRITING
Essay Writing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Deiya Paul
2nd
1st
Essay Writing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Alena Kunjumon
3rd
2nd

Essay Writing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Bilit Pattasseril

1st

Essay Writing
Group 6 (9th & 10th Grades)
Kenny Abraham

1st

Essay Writing
Group 7 (11th & 12th Grades)
Reuben Varghese

1st
Essay Writing
Group 7 (11th & 12th Grades)
Noel John

2nd
Essay Writing
Group 7 (11th & 12th Grades)
Zerena Varghese

3rd
STORY WRITING
Story Writing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Deiya Paul
1st
1st
Story Writing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Alena Kunjumon

2nd
Story Writing
Group 4 (5th & 6th Grades)
Bilin Pattasseril

3rd

Story Writing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Justin Mathew

1st
Story Writing
Group 5 (7th & 8th Grades)
Bilit Pattasseril

2nd

Story Writing
Group 7 (11th & 12th Grades)
Susmitha Varghese
1st
1st
POETRY WRITING
Poetry
Group 4 (5th & 6th Grades)
Deiya Paul
2nd
1st
Poetry
Group 4 (5th & 6th Grades)
Josh Varghese

2nd
Poetry
Group 4 (5th & 6th Grades)
Alena Kunjumon

3rd

Poetry
Group 5 (7th & 8th Grades)
Bilit Pattasseril
3rd
1st